Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna energieffektiva belysningslösning erbjuder en perfekt kombination av kraft och ljuskvalitet för dina behov. Med 18W effekt och 230V anslutning är den enkel att installera och ger en pålitlig ljuskälla.
Med en ljusstyrka på 1750 lm och en bred spridning på 110 grader, säkerställer denna produkt en jämn och effektiv fördelning av ljuset. Den erbjuder en hög ljuskvalitet tack vare ett RA-värde på 80-85, vilket ger ett naturligt vackert ljus där alla färger framhävs äkta och oförändrade.
Neutralvit ljusfärg är idealisk för arbetsmiljöer då den ger ett behagligt och effektivt ljus utan blåa eller gula toner. Upplysta objekt får därmed en naturlig framtoning.
Produktens kompakta dimensioner, på 223 x 35 mm, tillsammans med en hålstorlek på 200 mm, gör den till en mångsidig lösning för många installationstyper. Den integrerade ljuskällan och IP20-klassning betyder att produkten lämpar sig för inomhusbruk, i miljöer där fuktskydd inte är nödvändigt.
Denna produkt är perfekt för dig som söker ett effektivt och naturligt ljus med hög kvalitet och enkel installation. Lämplig för både hem och professionella miljöer där ljusets äkthet och jämnhet är av största vikt.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1750 lumens |
| Spridning | 110 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 223 mm. |
| Djup | 35 mm. |
| Hålstorlek | 200 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 18W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
