Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Upplev enastående belysning med V-Tac 50W komplett LED-armatur. Perfekt för både hem och företag, levererar denna energieffektiva armatur kraftfull och jämn belysning.
Komplett med monteringsklämmor och inbyggd ljuskälla.
Ansluts direkt till 230V.
Notera att denna inte har inbyggd seriekoppling, om det skall anslutas flera armaturer i serie så rekommenderar vi istället våra vattentäta modeller med genomförtrådning.
V-Tac levererar generellt hög kvalitet, och den här armaturen är inget undantag.
Armaturet har en tillverkargaranti på 3 år.
Se även 120 cm-versionen: Se här
Denna LED-armatur erbjuder 50W effekt och är designad för att anslutas direkt till 230V. Med en ljusstyrka på 6000 lm och en bred spridning på 120°, säkerställs en jämn och effektiv ljusdistribution som är idealisk för både arbetsplatser och specifika belysningslösningar.
Armaturens ljuskvalitet har ett RA-värde på 80-85, vilket innebär att det ger ett naturligt vackert ljus som återger färger på ett genuint sätt. Detta gör ljuset lämpligt för de flesta behov, särskilt i miljöer där färgåtergivning är viktig.
Denna LED-armatur är flicker-free, vilket innebär att ljuset är flimmerfritt. Detta är särskilt viktigt för djur och människor som är känsliga för flimrande ljus och för användning vid foto- och videoinspelningar.
Armaturen är en del av V-Tac Pro serien och kommer med 3 års fabriksgaranti. Med dimensioner på 1500 x 24 x 75 mm och en IP20-gradering, är den designad för inomhusbruk där vattenskydd inte är nödvändigt. Den har en integrerad ljuskälla, vilket gör installationen smidig och enkel.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Förvarings rum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industriellt arbete (min 300 lux) | Precisionsarbete (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 st | 1 st | 1 st | 2 st |
| 25 m2 | 1 st | 2 st | 3 st | 4 st |
| 100 m2 | 3 st | 5 st | 8 st | 13 st |
| 500 m2 | 13 st | 25 st | 37 st | 62 st |
| Förvarings rum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industriellt arbete (min 300 lux) | Precisionsarbete (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 st | 1 st | 2 st | 3 st |
| 25 m2 | 2 st | 3 st | 4 st | 6 st |
| 100 m2 | 4 st | 8 st | 11 st | 18 st |
| 500 m2 | 18 st | 36 st | 54 st | 89 st |
Ljusstyrka på 6000 lumen.


| Ljus | |
|---|---|
| Neutral vit kulör | 4000K |
| Kall vit kulör | 6500K |
| Dimbar | Nej |
| Ljusstyrka | 6000 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 25.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 24 mm. |
| Bredd | 1500 mm. |
| Djup | 75 mm. |
| Material | PVC |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +45 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 50W |
| Spänning | 230V |
| Spänningsintervall | AC:220-240V, 50Hz |
| Energiklass | E (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur |
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Fast afisoleret ledning |
| Gennemfortrådet | Nej |

V-Tac strävar efter att vara bland de ledande inom utveckling och spridning av energieffektiva produkter. Inom LED är V-Tac den 3:e största LED-producenten i Europa.
V-Tac har rykte om sig att vara ett av de mest pålitliga märkena på marknaden. De erbjuder LED-produkter av utmärkt kvalitet. Förutom LED-produkter omfattar deras sortiment energibesparande produkter som solceller och värmepumpar.
V-Tac är ett europeiskt företag med huvudkontor i London.
Officiell distributör
Vi är den officiella distributören i Norden. Därför köper du direkt från "källan" när du köper en V-Tac-produkt hos oss - det säkerställer snabb och bra service i alla avseenden.
Europas 3:e största LED-producent
Förutom att vara spridd i Skandinavien har V-Tac vunnit stort insteg i Sydeuropa. Bland annat länder som Italien, Frankrike och Spanien har anammat V-Tac. V-Tac är närvarande i över 70 länder, vilket säkerställer dem en position som Europas 3:e största LED-producent.


120cm, 18W LED, fullt spektrum (Vitt ljus), IP65
Passar till LEDlife Pro-Grow 2.0 och Max-Grow 2.0, IP65
Mattvit, IP44, godkänd för montering i isolering