Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Skapa det perfekta ljuset i ditt kylrum med LEDlife 10W LED-armatur i 60 cm storlek.
Med imponerande hållbarhet och enkel anslutning är denna armatur idealisk för miljöer med temperaturer från -20 till 50 grader.
Perfekt för många platser som allmänbelysning men perfekt för kyl- och kylrumsbelysning.
Upplev överlägsen ljuskvalitet med vår 60cm 10W LED-armatur som kombinerar energieffektivitet och stilren design. Denna armatur är perfekt för både inomhus- och utomhusanvändning tack vare dess tåliga och vattenresistenta konstruktion.
Med en ljusstyrka på 1000 lumen och en bred spridning på 120 grader, säkerställer armaturen en jämn fördelning av ljuset, vilket är idealiskt för både allmänbelysning och specifika arbetsområden. Den höga ljuskvaliteten med ett RA-värde på 80-85 garanterar ett naturligt och vackert ljus som visar alla färger på ett genuint sätt.
Välj mellan två olika färger på ljuset för att passa dina behov:
Denna LED-armatur är designad för att fungera länge med minimal ljusstyrkeförlust tack vare högkvalitativa LED-komponenter och en robust konstruktion med god kylningskapacitet. Med en IP65-klassificering är armaturen lämpad för utomhusbruk och tål både vattenstänk och regn.
Med en integrerad ljuskälla är installationen enkel och snabb, vilket gör den till ett perfekt val för dem som vill uppgradera sitt belysningssystem med en pålitlig och energieffektiv lösning.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Förvarings rum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industriellt arbete (min 300 lux) | Precisionsarbete (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 2 st | 4 st | 6 st | 9 st |
| 25 m2 | 5 st | 9 st | 14 st | 23 st |
| 100 m2 | 15 st | 30 st | 45 st | 74 st |
| 500 m2 | 74 st | 148 st | 222 st | 369 st |
| Förvarings rum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industriellt arbete (min 300 lux) | Precisionsarbete (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 3 st | 6 st | 8 st | 13 st |
| 25 m2 | 7 st | 13 st | 20 st | 33 st |
| 100 m2 | 22 st | 43 st | 64 st | 107 st |
| 500 m2 | 107 st | 214 st | 320 st | 533 st |
| Ljus | |
|---|---|
| Varm vit kulör | 3000K |
| Neutral vit kulör | 4000K |
| Dimbar | Nej |
| Ljusstyrka | 1000 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Djup | 600 mm. |
| Diameter | 25 mm. |
| Material | ABS+Aluminium |
| IP klassifikation | IP65 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 10W |
| Spänning | 230V |
| Energiklass | E (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur |
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Plugin ledning |
| Max Watt Serie 230V | 288 |
| Gennemfortrådet | Ja |

LEDlife grundades 2010. LEDlife är en av världens ledande utvecklare av LED-produkter.
Baserade i Danmark tillverkar de LED-produkter av hög kvalitet för både konsumenter och företag .
LEDlife har varit på marknaden sedan LED-vågen startade. Därför har de över ett decennium av kunskap bakom sig.
Denna kunskap används för att ständigt utforska och förbättra deras produkter. De väljer ut vilka komponenter som ska användas och hur de ska monteras.
Detta skapar ett brett sortiment av LED-produkter med mycket hög kvalitet och hållbarhet.
Experter på LED
Personerna bakom LEDlife är ljusnördar med stort N. Det är därför de står bakom världens mest hållbara LED-lysrör, som är perfekta för de tuffa förhållandena på oljeplattformar och fraktfartyg.
LEDlife har spridit sin kunskap till många olika områden där ljus ingår.
De är nämligen också experter inom växtbelysning och testar och mäter all deras data själva.
Vid utvecklingen av deras produkter är fokus alltid på hållbarhet och energibesparingar.
Allt detta har hjälpt LEDlife att ha några av marknadens bästa LED-produkter.


IP69, IK08, 1-10V, RA90,▽D-märkt
Passar till LEDlife Pro-Grow 2.0 samt Max-Grow 2.0, IP65
Lämplig för LEDlife 10W och 18W IP65 LED-armatur, IP65
Designerrör, justerbar ljusstyrka, inkl. sladd