Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Upplev den moderna ljussättningen med en stilren och effektiv LED-panel som passar utmärkt för både hemmamiljöer och kontor.
Med en effekt på 30W erbjuder denna LED-panel en ljusstyrka på hela 3400 lm. Tack vare den breda spridningen på 120 grader, fördelas ljuset jämnt, vilket skapar en behaglig belysning i rummet. Perfekt för att belysa större ytor med ett jämnt och vackert ljus.
Den höga ljuskvaliteten med ett RA-värde på 80-85 säkerställer att alla färger framträder naturligt och klart. Detta innebär att ljuset är tillräckligt för de flesta användningsområden där färgåtergivning är av betydelse.
Ljuset finns i varmvit färg (3000K), vilket hjälper till att skapa en avslappnande och trevlig atmosfär. Idealisk för de områden där du vill njuta av ett mjukt och inbjudande sken.
Med en förväntad livslängd på upp till 50.000 timmar och en fabriksgaranti på 5 år, kan du förvänta dig en lång och problemfri användning. Kvalitetskomponenter och god kylningskapacitet garanterar att ljusstyrkan bevaras med minimal nedgång över tid.
För dem som söker en tillförlitlig och effektiv belysningslösning, ger denna LED-panel inte bara överlägsen prestanda utan också ett modernt och stilrent utseende.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 3400 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 32 mm. |
| Bredd | 1195 mm. |
| Djup | 295 mm. |
| Material | Aluminium+PS |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 30W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
