Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Upplev en kraftfull och pålitlig belysningslösning med vår moderna LED-armatur. Perfekt för både hem och arbetsplats, erbjuder denna armatur en imponerande ljusstyrka och en lång livslängd.
Med detta belysningssystem får du en kvalitetsgaranti på 5 år, vilket ger dig både trygghet och säkerhet. Genom att använda LED av högsta kvalitet, säkerställs en lång och säker drift upp till 50.000 timmar med minimalt ljusfall. Den professionella driften och goda kylningskapaciteten bidrar till en långvarig och stabil prestanda.
Tillgänglig i en varmvit nyans, kommer armaturen att skapa en avkopplande och inbjudande atmosfär. Det varma ljuset hjälper till att skapa ett behagligt utrymme där du kan koppla av och trivas.
Denna LED-armatur kombinerar både funktion och design, vilket gör den till ett idealiskt val för de som söker en pålitlig och effektiv belysningslösning.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 8100 lumens |
| Spridning | 130 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 60 mm. |
| Bredd | 1700 mm. |
| Djup | 75 mm. |
| Material | Aluminium |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 60W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
