Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Upptäck en perfekt kombination av form och funktion med den svarta SHIFT Spot Zoom M 12W. Denna eleganta spotbelysning är idealisk för att ge varje utrymme ett sofistikerat och kontrollerat ljus.
Med en effekt på 12W och en ljusstyrka på 800 lumen ger denna lampa ett starkt, fokuserat ljus som kan justeras mellan 15 och 40 grader. Det gör den perfekt för att belysa specifika områden i ditt hem eller på kontoret.
Den extra höga ljuskvaliteten, med ett RA-värde på 90-95, säkerställer att alla färger visas livfullt och naturligt. Oavsett om det används för att framhäva konstverk eller skapa en trevlig atmosfär i bostadsutrymmen, levererar denna lampa alltid.
Genom att använda LED av högsta kvalitet säkerställs en närmast outtröttlig funktion med upp till 50,000 timmars livslängd. Med god kylningskapacitet och professionell driftegenskap håller lampan en konstant hög prestanda med minimalt ljusstyrkefall över tiden.
För extra trygghet kommer denna produkt med en 5 års fabriksgaranti.
Välj SHIFT Spot Zoom M 12W för en belysningslösning som garanterar stil, tillförlitlighet och en ljuskvalitet som möter de flesta behov.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 800 lumens |
| Spridning | 15/40 grader |
| RA | >= 90 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 80 mm. |
| Djup | 55 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 12W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
