Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna spotlampa är den perfekta lösningen för dig som söker en effektiv och flexibel belysning för ditt 48V skensystem.
Mångsidigheten i denna spotlampa gör den idealisk för många olika miljöer, tack vare dess justerbara spridningsvinkel. Du kan enkelt kontrollera ljusets riktning och intensitet för att uppnå önskad atmosfär.
Med en imponerande livslängd på upp till 50,000 timmar, garanterar denna produkt en pålitlig och långsiktig prestanda. Tack vare LED-tekniken och den professionella kylningskapaciteten kan du förvänta dig en konsekvent ljusnivå utan störningar över tid.
Produkten levereras med en 5-årig fabriksgaranti, vilket ger dig extra trygghet. Observera att lampan är klassad som IP20, vilket innebär att den inte är vattentät, och därmed mest lämpad för inomhusbruk.
Med sina kompakta dimensioner på Ø3,5 x 8 cm, passar produkten smidigt in i vilket utrymme som helst utan att vara i vägen. Denna design gör den till ett stilrent och effektivt tillskott till din belysningslösning.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 400 lumens |
| Spridning | 20/60 grader |
| RA | >= 90 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 80 mm. |
| Djup | 35 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 5W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
