Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna eleganta och effektiva ljusarmatur är utformad för att möta dina behov av både funktion och design. Med sin effekt på 17W och ett stilrent utseende komplementerar den olika miljöer med sitt vita hölje.
Utvecklad för en perfekt ljusupplevelse, erbjuder denna armatur en ljusstyrka på 1000 lumen vilket ger ett kontrollerat och fokuserat ljus på 35 grader. Den ger dig möjlighet till ett strålande ljus som stoltserar med ett RA-värde mellan 90-95, och därmed återger naturliga och livfulla färger.
Säkerställ en pålitlig och långvarig ljuserfarenhet med vår högkvalitativa LED-teknik, som inte bara garanterar minimalt ljusförfall utan också en professionell drift med effektiv kyleffekt. Designad för att hålla, kan du känna dig trygg med 5 års fabriksgaranti, vilket försäkrar om långvarig säkerhet och nöjdhet.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1000 lumens |
| Spridning | 35 grader |
| RA | >= 90 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| UGR | 19 |
| CCT kulör | 2700/3300/4000K |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 23 mm. |
| Bredd | 303 mm. |
| Djup | 42 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 17W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Data | |
|---|---|
| CCT kulör | 2700/3300/4000 |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
