Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Upptäck en avancerad skenspot som kombinerar effektivitet och design. Den är perfekt för professionella ljusmiljöer där kvalitet och prestanda är av yttersta vikt.
Anpassad med integrerad ljuskälla, skapar denna spot ett fokus med kontrollerat ljus, idealiskt för att belysa specifika områden och skapa attraktiva ljussättningar. Den extra höga ljuskvaliteten med ett RA-värde mellan 90 och 95 framhäver färger på ett sprudlande sätt, vilket gör den lämplig för detaljerade och färgkritiska uppgifter.
Med måtten 440x23x42 mm är den både kompakt och diskret, vilket gör den enkel att integrera i olika miljöer. Notera att produkten har IP20 klassificering och är därmed ej vattentät, vilket gör den bäst lämpad för inomhusbruk i torra miljöer.
Genom att använda LED av högsta kvalitet säkerställs en långvarig och pålitlig drift, där minimalt ljusfall sker över tid. En tillförlitlig kylkapacitet bidrar till produktens långa livslängd. Vidare kommer denna led-spot med en 5 års fabriksgaranti, vilket ger extra trygghet och säkerhet i ditt köp.
Oavsett om det handlar om att skapa stämning i ett hem eller belysa produkter i en butik, erbjuder denna skenspot både effektivitet och elegans i ett enkelt och modernt paket.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1200 lumens |
| Spridning | 35 grader |
| RA | >= 90 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| UGR | 19 |
| CCT kulör | 2700/3300/4000K |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 23 mm. |
| Bredd | 440 mm. |
| Djup | 42 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 22W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Data | |
|---|---|
| CCT kulör | 2700/3300/4000 |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
