Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna skenspot från System Shift-serien är en effektiv och pålitlig 5W LED-armatur designad för att anslutas till 48V DC-system. Med en ljusstyrka på 435 lm och en vid spridningsvinkel på 165 grader säkerställs en jämn och behaglig ljusfördelning för olika miljöer.
Med ett exceptionellt RA-värde på 90-95 erbjuder denna skenspot ett ljus som återger färger på ett livfullt och naturligt sätt. Detta gör den idealisk för belysningsbehov där färgåtergivning är viktigt.
Denna produkt använder LED av högsta kvalitet vilket säkerställer upp till 50.000 timmars drift med minimalt ljusstyrkefall. Armaturen har dessutom en professionell kylningskapacitet som bidrar till en lång livslängd.
Med den integrerade ljuskällan och den robusta konstruktionen är denna skenspot ett säkert val för många olika installationer.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 435 lumens |
| Spridning | 165 grader |
| RA | >= 90 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| CCT kulör | 2700/3300/4000K |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 100 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 5W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Data | |
|---|---|
| CCT kulör | 2700/3300/4000 |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
