Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna skenspot är perfekt för både hem och arbetsmiljöer som kräver bra ljuskvalitet och effektivitet. Med en effekt på 18W och anslutningskapacitet för 48V DC passar den perfekt för installation i skenor.
Ljusets styrka ligger på 1280 lm, vilket ger ett fokuserat och kontrollerat ljus på 24 grader, idealiskt för precisionsbelysning. Med ett RA-värde på 80-85 säkerställs en hög ljuskvalitet som på ett naturligt sätt återger alla färger, tillräckligt för de flesta behov.
Fördelen med att ha ett ljus i varmvit färg är att det ger ett avkopplande sken som bidrar till en trevlig atmosfär. Detta varma ljus är särskilt lämpligt för områden där en behaglig och inbjudande miljö önskas.
Designad för att leverera ett komfortabelt ljus med dess varma glöd, denna skenspot är ett utmärkt val för dem som söker effektiva och estetiskt tilltalande belysningslösningar. Dess kompakta dimensioner på 330 x 23 x 42 mm gör den enkel att integrera i en mängd olika miljöer.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1280 lumens |
| Spridning | 24 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| UGR | 19 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 23 mm. |
| Bredd | 330 mm. |
| Djup | 42 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 18W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
