Vi hjälper gärna: 031-301 18 89

Ny
Denna magnetiska skenspot är ett utmärkt val för kontorsbelysning. Med en effekt på 18W och en ljusstyrka på 1300 lumen, ger den ett kontrollerat och fokuserat ljus med en spridningsvinkel på 24 grader.
Systemet drivs med 48V DC och har en hög ljuskvalitet med ett RA-värde på 80-85, vilket garanterar naturligt och vackert ljus som troget återger färger.
Färgtemperaturen är 4000K, vilket ger ett neutralvitt ljus. Detta är idealiskt för arbetsmiljöer eftersom det saknar blåa eller gula toner och ger en behaglig och effektiv belysning som framhäver alla objekt på ett naturligt sätt.
Den magnetiska monteringen förenklar installationen och anpassningen av ljuset enligt dina önskemål. Med sin kompakta storlek och högkvalitativa ljus är denna skenspot en effektiv belysningslösning för moderna kontorsmiljöer.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1300 lumens |
| Spridning | 24 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| UGR | 19 |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 23 mm. |
| Bredd | 330 mm. |
| Djup | 42 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 18W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
