Vi hjälper gärna: 031-301 18 89

Ny
Denna armatur är en del av CLICK & SHIFT skensystemet och erbjuder en smidig och flexibel lösning för dina belysningsbehov. Med en kompakt design på 600 x 23 x 42 mm är den enkel att installera och anpassa efter din miljö.
Med en ljusstyrka på 700 lm och en bred ljusspridning på 100 grader, garanterar denna armatur en jämn och behaglig belysning för arbetsutrymmen, utan skuggor eller starka kontraster.
Ljusets neutralvita färg säkerställer en arbetsmiljö som är både effektiv och behaglig, med en naturlig ljusutstrålning som framhäver färger korrekt utan blåa eller gula toner.
Armaturen kommer med en integrerad ljuskälla, vilket gör den klar att använda direkt efter montering i ditt skensystem.
Den är idealisk för kontor, butiker eller andra inomhusutrymmen där ljuskvaliteten är avgörande.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 700 lumens |
| Spridning | 100 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 23 mm. |
| Bredd | 600 mm. |
| Djup | 42 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 20W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
