Vi hjälper gärna: 031-301 18 89

Ny
För dig som söker en stilren och effektiv belysningslösning för 48V skensystem är denna pendel ett utmärkt val. Med 7W effekt och anslutning till 48V DC levererar den pålitlig och jämn belysning.
Ljusets färgtemperatur på 2700K ger ett behagligt varmvitt ljus som bidrar till en avslappnad och trivsam miljö. Den magnetiska pendeln kompletteras med en 110 cm lång wire som möjliggör flexibel installation.
Den breda spridningen på 80 grader säkerställer att ljuset fördelas jämnt och effektivt i rummet. Med ett RA-värde mellan 80-85 återges färger naturligt och vackert, vilket gör ljuskvaliteten tillräcklig för de flesta behov.
Pendeln kommer med en integrerad ljuskälla, vilket gör den till en praktisk och lättanvänd lösning för olika typer av interiörer där en varm och inbjudande atmosfär önskas. Dess kompakta dimensioner (95 x 55 mm) gör den idealisk för mindre utrymmen där stil och funktionalitet möts.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 270 lumens |
| Spridning | 80 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 95 mm. |
| Djup | 55 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 7W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
