Vi hjälper gärna: 031-301 18 89

Ny
Denna pendel är en del av ett skensystem och ansluts till 48V DC vilket ger en effektiv energiförbrukning på 10W. Med en ljusstyrka på 235 lumen, presterar den över förväntan inom många användningsområden.
Fördelarna med denna 10W System Shift Basic Globe Ring sträcker sig bortom dess grundläggande funktion. Dess ljusspridning på 60 grader gör den optimal för områden där precisa ljusflöden önskas. Den har också en hög ljuskvalitet med ett RA-värde på 80-85, och detta säkerställer ett naturligt och vackert ljus som förstärker alla färger i omgivningen.
Den varma ljusfärgen, 3000K, skapar en avkopplande och behaglig atmosfär. Den passar utmärkt i miljöer där det varma ljuset bidrar till en inbjudande och trivsam stämning.
Pendeln kommer med en integrerad ljuskälla, vilket förenklar installationen och ger en stilren finish. Den passar för både kommersiella och privata interiörer där en effektiv och samtidigt stilfull ljussättning behövs. Med sin eleganta och enkla design blir den inte bara en belysningslösning utan även en del av inredningen.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 235 lumens |
| Spridning | 60 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 90 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 10W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
