Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
V-Tac 40W komplett LED-armatur är den ideala belysningslösningen som kombinerar kvalitet och effektivitet, perfekt för både bostad och företag.
Komplett med monteringsklämmor och inbyggd ljuskälla.
Ansluts direkt till 230V.
V-Tac levererar generellt hög kvalitet, och den här armaturen är inget undantag.
Armaturet har en tillverkargaranti på 3 år.
Se även 150 cm-versionen: Se här
Denna LED-armatur är utformad för att ge dig det bästa ljusflödet med en effekt på 40W. Perfekt för en energieffektiv belysning i hem eller kontor.
Denna armatur mäter 1200 x 24 x 75 mm och är utformad för att passa i nästan vilken miljö som helst. Observera att armaturen har en IP20-klassificering, vilket innebär att den inte är vattentät.
Armaturen har också en integrerad ljuskälla vilket innebär enkel och problemfri användning.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Förvarings rum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industriellt arbete (min 300 lux) | Precisionsarbete (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 st | 1 st | 2 st | 2 st |
| 25 m2 | 1 st | 2 st | 3 st | 5 st |
| 100 m2 | 4 st | 7 st | 10 st | 16 st |
| 500 m2 | 16 st | 31 st | 47 st | 77 st |
| Förvarings rum (100 lux) | Garage (min 200 lux) | Industriellt arbete (min 300 lux) | Precisionsarbete (500 lux) | |
|---|---|---|---|---|
| 10 m2 | 1 st | 2 st | 2 st | 3 st |
| 25 m2 | 2 st | 3 st | 5 st | 7 st |
| 100 m2 | 5 st | 9 st | 14 st | 23 st |
| 500 m2 | 23 st | 45 st | 67 st | 112 st |
Ljusstyrka på 4800 lumen.


| Ljus | |
|---|---|
| Neutral vit kulör | 4000K |
| Kall vit kulör | 6500K |
| Dimbar | Nej |
| Ljusstyrka | 4800 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 25.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 24 mm. |
| Bredd | 1200 mm. |
| Djup | 75 mm. |
| Material | PVC |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +45 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 40W |
| Spänning | 230V |
| Spänningsintervall | AC:220-240V, 50Hz |
| Energiklass | E (A-G) |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Data | |
|---|---|
| Guide type | Armatur |
| Antal Leder 230V | 2 |
| Indgang 230V | Fast afisoleret ledning |
| Gennemfortrådet | Nej |

V-Tac strävar efter att vara bland de ledande inom utveckling och spridning av energieffektiva produkter. Inom LED är V-Tac den 3:e största LED-producenten i Europa.
V-Tac har rykte om sig att vara ett av de mest pålitliga märkena på marknaden. De erbjuder LED-produkter av utmärkt kvalitet. Förutom LED-produkter omfattar deras sortiment energibesparande produkter som solceller och värmepumpar.
V-Tac är ett europeiskt företag med huvudkontor i London.
Officiell distributör
Vi är den officiella distributören i Norden. Därför köper du direkt från "källan" när du köper en V-Tac-produkt hos oss - det säkerställer snabb och bra service i alla avseenden.
Europas 3:e största LED-producent
Förutom att vara spridd i Skandinavien har V-Tac vunnit stort insteg i Sydeuropa. Bland annat länder som Italien, Frankrike och Spanien har anammat V-Tac. V-Tac är närvarande i över 70 länder, vilket säkerställer dem en position som Europas 3:e största LED-producent.


Svart, IP44, godkänd för montering i isolering