Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna infällda LED-panel förenar elegans med funktionalitet i ett stilrent utförande med vit kant. Med en öppen ytdesign är den idealisk för olika interiörer och rum, där en jämn och stark belysning önskas.
Försedd med en effekt på 18W, är panelen perfekt för att täcka större ytor. Den ska enkelt anslutas till 230V för optimal prestanda.
Ljusstyrkan på 1300 lumen kombinerad med en bred spridningsvinkel på 120 grader ger ett jämnt och flödande ljus vilket säkerställer en fullständig täckning och minimal skuggbildning.
Hög ljuskvalitet garanteras med ett RA-värde på 80-85. Detta reflekterar och återger färger på ett naturligt och levande sätt, vilket är tillräckligt för de flesta belysningsbehov.
Denna panel finns i kallvitt, vilket ger ett svalt ljus med en tydlig blåaktig nyans. Det är speciellt populärt för användning inom lackering, akvarier och särskild dekoration, trots mindre vanlighet i Skandinaviska hem.
Sammanfattningsvis är denna LED-panel ett förstklassigt val för dem som söker en modern och effektiv belysningslösning som säkrar både stil och funktionalitet i olika inomhusmiljöer.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1300 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 220 mm. |
| Djup | 220 mm. |
| Hålstorlek | 205 mm. |
| Material | ALUMINIUM, PLASTIC, STEEL |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 18W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.

230V, IP67, 1300lm/m, 10W/m, kan klippas var 10cm
120cm, 30W LED, fullt spektrum (Vitt ljus), IP65
Fullspektrum, PAR30, 24 graders spridning