Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Uppgradera ditt belysningssystem med denna kraftfulla och energieffektiva downlight-panel. Med en effekt på 18W och anslutning till 230V, levererar denna panel ett imponerande ljusflöde på 1500 lm.
Den kallvita färgtemperaturen på 6000K ger ett svalt och klart ljus, vilket gör denna panel perfekt för lackering, akvarier och speciella dekorationer. Även om kallvitt ljus används mindre i Skandinavien, kan det erbjuda unika möjligheter för specifika miljöer där en kraftfull och tydlig belysning är önskvärd.
Dimensioner på 190 x 30 mm och en hålstorlek på 155 mm gör installation enklare och flexibel.
Med en hållbar konstruktion inkluderar denna produkt en integrerad ljuskälla och erbjuder en pålitlig och professionell drift med effektiv kylkapacitet. Detta garanterar minimal belysningsförlust över tid, säkerställer stabil ljusprestanda och lång produktlivslängd. Du får även en generös 5 års fabriksgaranti, vilket ger trygghet och säkerhet i ditt köp.
Förvandla dina utrymmen och upplev skillnaden med högkvalitativ belysning, som harmoniskt kombinerar funktionalitet och stil.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1500 lumens |
| Spridning | 110 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 190 mm. |
| Djup | 30 mm. |
| Hålstorlek | 155 mm. |
| Material | PA6, ALUMINIUM |
| IP klassifikation | IP44 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 18W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.

Inkl. 6W RA97 GU10, matt vit, IP44, godkänd i isolering