Vi hjälper gärna: 031-301 18 89

Ny
Upptäck fördelarna med en pålitlig och energieffektiv downlight-lösning som tar ditt belysningsprojekt till nästa nivå. Denna panel är perfekt för både privat och professionell användning.
Specifikationer:Den här downlight-panelen har en ljuskvalitet som räcker för de flesta behov och erbjuder ett naturligt vackert ljus med ett RA-värde på 80-85. Med en ljuseffektivitet på 121 lm/W, garanterar den en jämn och bred ljusfördelning. Kallvit färg ger ett svalt ljus med en tydlig blåaktig nyans, vilket är idealiskt för speciell dekoration eller användning i lackering och akvarier.
Tack vare användandet av LED av högsta kvalitet och en professionell kylkapacitet, kan du förvänta dig en lång livslängd på upp till 50.000 timmar med minimalt fall i ljusstyrka. Integrerad ljuskälla bidrar till enkel installation och hållbarhet.
Med IP44-skydd är panelen skyddad mot fukt och vattenstänk, vilket gör den lämplig för installationer i olika miljöer.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 2300 lumens |
| Spridning | 110 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 230 mm. |
| Djup | 30 mm. |
| Hålstorlek | 190 mm. |
| Material | PA6, ALUMINIUM |
| IP klassifikation | IP44 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 28W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
