Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Upptäck en energieffektiv belysningslösning med vårt 20W LED rör som drivs med 230V. Designad med en E27-stor sockel för enkel installation, erbjuder denna LED-lösning både prestanda och hållbarhet.
Denna LED ger en ljusstyrka på 3400 lm vilket motsvarar ett jämnt fördelat ljus över 300 graders spridning. Detta säkerställer en bred täckning och minimerar skuggor i rummet.
Med ett RA-värde på 80-85, garanterar den en hög ljuskvalitet som speglar färger naturligt och vackert.
När ljuset är neutralvitt, är det perfekt för en arbetsmiljö då det saknar blåa eller gula toner som annars kan påverka uppfattningen av upplysta objekt.
LED rörets mått är 267 x 90 mm, vilket gör det till ett praktiskt alternativ för olika utrymmen där effektiv belysning behövs. Dess design gör den lätt att integrera i de flesta inomhusmiljöer.
Överväg denna LED-lösning för en mångsidig och kostnadseffektiv belysning som möter de flesta behov.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 3400 lumens |
| Spridning | 300 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Sockel | E27 |
| Bredd | 267 mm. |
| Djup | 90 mm. |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 20W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
