Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Uppgradera ditt belysningssystem med denna 36W LED-driver som erbjuder optimal prestanda och långvarig hållbarhet. Designad för att anslutas till 24V DC, säkerställer den en konstant och effektiv drift med en ljusstyrka på 2200 lm.
Med en bred spridning på 120 grader garanteras en jämn och effektiv ljusfördelning, perfekt för de flesta miljöer som kräver kvalitativ belysning. Tack vare ett extra högt RA-värde på 90-95, återges färger livfullt och naturligt, vilket skapar en behaglig atmosfär.
Tack vare LED av högsta kvalitet kan du förvänta dig en långvarig och pålitlig drift upp till 50.000 timmar med minimalt ljusstyrkefall. En professionell design med effektiv kylning säkerställer lång livslängd. Dessutom ingår en 5-årig fabriksgaranti för ytterligare trygghet.
Den här LED-drivern är tillgänglig i varmvit färg, vilket ger ett avkopplande sken som bidrar till en behaglig och inbjudande atmosfär. Perfekt för hem och arbetsmiljöer där en mjuk och sympatisk belysning är önskvärd.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 2200 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 90 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 997 mm. |
| Djup | 50 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 36W |
| Spänning | 24V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
