Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna LED-panel är utformad för att erbjuda hög ljusstyrka och effektivitet i en kompakt och elegant design. Med en effekt på 40W och en ljusstyrka på 4600 lumen, säkerställer den en jämn ljusfördelning tack vare en bred spridningsvinkel på 120 grader.
LED-panelen behöver anslutas till 230V och har en ljuskvalitet med ett RA-värde på 80-85, vilket innebär naturligt vackert ljus som visar alla färger autentiskt.
Med en imponerande livslängd på upp till 50.000 timmar tack vare LED av högsta kvalitet och god kylningskapacitet, kan du förvänta dig hållbar och säker drift under många år. Dessutom täcks produkten av en 5 års fabriksgaranti, vilket ger extra trygghet och säkerhet.
LED-panelen finns i färgtemperaturen 3000K, vilket skapar ett varmvitt ljus. Detta ger ett avkopplande sken och bidrar till en inbjudande och trevlig atmosfär i vilket rum som helst.
Den minimalistiska designen med vit kant gör LED-panelen lämplig för olika miljöer, från kontor till hem. Med sin höga energieffektivitet på 133 lm/W, erbjuder den en miljövänlig belysningslösning.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 4600 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Höjd | 32 mm. |
| Bredd | 595 mm. |
| Djup | 595 mm. |
| Material | Aluminium+PS |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 40W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
