Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna pendelarmatur är designad för 48V skensystem och erbjuder en perfekt balans mellan funktionalitet och estetik. Med en effekt på 6W, är den både energieffektiv och tilltalande.
Dess högkvalitativa LED säkerställer en lång driftstid på upp till 50.000 timmar, vilket gör det till ett hållbart val för olika installationsmiljöer. Den fokuserade ljusspridningen på 20 grader gör den idealisk för användning där kontrollerat ljus behövs, till exempel vid belysning av specifika föremål eller områden.
Ljuskvaliteten är exceptionellt hög med ett RA-värde på 90-95, vilket betyder att färger återges levande och naturligt, perfekt för miljöer där färgåtergivning är av stor vikt.
Denna pendelarmatur är en idealisk lösning för den som söker ett högpresterande och estetiskt tilltalande ljusarmatur i ett 48V skensystem, där både stil och funktion är lika viktiga.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 400 lumens |
| Spridning | 20 grader |
| RA | >= 90 |
| Förväntat livstid L80 | 50.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 245 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 6W |
| Spänning | 48V DC |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
