Vi hjälper gärna: 031-301 18 89

Ny
Letar du efter en högkvalitativ och effektiv belysningslösning för dina inomhusmiljöer? Denna 2-i-1 LED infällda panel ger 1200 lm med en effekt på 12W och är designad för att enkelt kunna anslutas till 230V.
Med en bred spridning på 110 grader kan denna panel säkerställa en jämn fördelning av ljuset. Dessutom har den en hög ljuskvalitet med ett RA-värde på 80-85, vilket gör att ljuset naturligt visar alla färger vackert och autentiskt.
Panelen avger ett neutralvitt ljus på 4000K, vilket är perfekt för att skapa en behaglig och produktiv arbetsmiljö. Denna neutrala ljusnyans genererar ett ljus utan blåa eller gula toner, vilket ger upplysta objekt ett naturligt utseende.
Det är viktigt att notera att panelen har ett IP20-skydd, vilket innebär att den inte är vattentät. Den är därmed bäst lämpad för användning i torra inomhusmiljöer.
Denna flexibla och funktionella LED-panel är ett utmärkt val för den som vill ha en effektiv, estetisk och energieffektiv belysningslösning. Med sin enkla design och höga ljusstyrka är den perfekt för både privata och kommersiella utrymmen där naturlig belysning värdesätts.
Skall den kopplas till en sensorn? läs mera här.| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 1200 lumens |
| Spridning | 110 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 170 mm. |
| Djup | 35 mm. |
| Hålstorlek | 145 mm. |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 12W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
