Vi hjälper gärna: 031-301 18 89
Denna LED taklampa erbjuder en effekt på 24W och är utformad för att anslutas till 230V. Den ger en ljusstyrka på 2000 lumen vilket tillsammans med en 60° spridningsvinkel säkerställer en jämn och effektiv ljusfördelning i rummet.
Lampan avger ett varmvitt ljus på 3000K, perfekt för att skapa en behaglig och inbjudande atmosfär i ditt hem eller kontor. Den höga ljuskvaliteten med ett RA-värde på 80-85 ger ett naturligt och vackert ljus, som tydligt återger alla färger och möter de flesta behov.
Med sina kompakta dimensioner på 190 x 93 mm passar denna lampa perfekt för många olika utrymmen. Observera dock att den har en IP20-klassning, vilket betyder att den inte är vattentät och bör användas i torra områden.
En extra stilprägel till lampan är dess röda sladd, vilket gör den till ett iögonfallande inslag i alla interiörer.
| Ljus | |
|---|---|
| Ljusstyrka | 2000 lumens |
| Spridning | 120 grader |
| RA | >= 80 |
| Förväntat livstid L80 | 17.000 timer |
| Dimensioner | |
|---|---|
| Bredd | 190 mm. |
| Djup | 93 mm. |
| Material | PC plastik |
| IP klassifikation | IP20 |
| Temperatur | -20 / +40 °C |
| Effekt och spänning | |
|---|---|
| Effekt | 24W |
| Spänning | 230V |
| Sensor kompatibel | Nej - Läs mer om sensor / timer och LED. |
| Dokumentation | |
|---|---|
| Datablad | Visa dokumentet |

Spectrum har en enorm kunskap och "know-how" om produktion och utveckling av kvalitetsbelysning. Med över 30 års erfarenhet är de garant för att leverera pålitliga LED-produkter som ständigt följer den teknologiska utvecklingen.
Spectrum utvecklar ständigt sina produktserier och är ett av de ledande företagen inom belysningsbranschen. Inom LED-ljuskällor och LED-armaturer är de ledande i Polen, och Spectrum-märket är välkänt och erkänt på marknaden. De har ett eget laboratorium där de utför forskning, testar och levererar de högsta tekniska parametrarna för produkterna.
Detta är möjligt eftersom Spectrum:
- Har eget laboratorium.
- Har egen designavdelning.
Spectrum Smart
Spectrums fokus är alltid på den senaste teknologin. Spectrum Smart är deras lösning för ett smart hem. Spectrum Smart-applikationen ger dig möjlighet att styra belysningen var som helst ifrån. Deras smarta hem-produkter finns i allt från taklampor, stora LED-paneler, inbyggnadspaneler och glödlampor.
